Карэкцыйна-педагагічная дапамога - Ясли-сад № 3 г.Барановичи

Карэкцыйна-педагагічная дапамога

У ГУДО "дзіцячы сад №3" функцыянуюць спецыяльная група для дзяцей з цяжкімі парушэннямі маўлення і пункт карэкцыйна-педагагічнай дапамогі.
Адукацыйны працэс у спецыяльнай групе для дзяцей з ТНР ажыццяўляюць выхавальнікі:
Галубко Алена Мікалаеўна
Ісмагілава Наталля Віктараўна
Карэкцыйна-педагагічную дапамогу ў спецыяльнай групе для дзяцей з ТНР ажыццяўляе настаўнік-дэфектолаг Сідорчык Людміла Уладзіміраўна.
Карэкцыйна-педагагічную дапамогу на пункце карэкцыйна-педагагічнай дапамогі ажыццяўляе настаўнік-дэфектолаг
Сапега Гражына Адольфаўна
Дзеці з парушэннямі мовы - гэта дзеці, якія маюць адхіленні ў развіцці прамовы пры нармальным слыху і захоўнымі інтэлекце. Парушэнні гаворкі шматстайныя, яны могуць праяўляюцца ў парушэнні вымаўлення, граматычнага ладу прамовы, беднасці слоўнікавага запасу, а таксама ў парушэнні тэмпу і плыўнасці гаворкі.
Па ступені цяжкасці Маўленчыя парушэнні можна падзяліць на тыя, якія не з'яўляюцца перашкодай да навучання ў школе, і цяжкія парушэнні, якія патрабуюць спецыяльнага навучання. У масавых дзіцячых установах дзеці з парушэннямі мовы таксама маюць патрэбу ў спецыяльнай дапамозе. У многіх» агульнаадукацыйных " дзіцячых садках існуюць лагапедычныя групы, дзе дзецям аказваюць дапамогу лагапед і выхавальнікі са спецыяльнай адукацыяй. Акрамя карэкцыі гаворкі з малымі займаюцца развіццём памяці, увагі, мыслення, агульнай і дробнай маторыкі, навучаюць грамаце і матэматыцы. На пункты карэкцыйна-педагагічнай дапамогі накіроўваюцца дзеці з недахопамі вымаўлення, заікаюцца дзеці. Карэкцыйная работа вядзецца паралельна з заняткамі па» агульнаадукацыйнай " праграме дзіцячага сада. Пры цяжкіх парушэннях прамовы навучанне дзяцей у звычайных групах масавых дзіцячых устаноў немагчыма, таму існуюць спецыяльныя дзіцячыя сады або спецыяльныя групы для дзяцей з цяжкімі парушэннямі мовы.
Ёсць меркаванне, што лагапедычная група — гэта пэўнае «таўро» ў асабістай справе дзіцяці. Ці Так гэта на самай справе?
Часта даводзіцца сутыкацца з сітуацыяй, калі бацькі чатырох -, пяці -, а часам і шасцігадовых дзяцей не падазраюць пра сур'ёзнасць парушэнняў прамовы, лічачы, што ў іх дзіцяці ўсё ў парадку. Прапанова перавесці дзіця ў лагапедычную групу палохае многіх бацькоў, успрымаецца як трагедыя. Бывае, яны адмаўляюцца ад лагапедычнай дапамогі пад самымі рознымі падставамі.
Але ў любым варыянце лагапедычная Група ў наш час-гэта не пакаранне, а, хутчэй, ўзнагароджанне, таму што патрапіць туды стала складаней, а агульнае недаразвіццё гаворкі лягчэй выправіць менавіта ў садзе, дзе ўся праца накіравана на ліквідацыю гэтай праблемы. З дзіцем штодня праводзяцца карэкцыйна-развіваючыя заняткі для развіцця ўвагі, памяці, мыслення, агульнай і дробнай маторыкі, дыхання. Па ўзроўні падрыхтоўкі да школы выпускнікі лагапедычных груп часцяком абганяюць дзяцей, якія наведвалі масавыя групы. Дзіця вучыцца слухаць педагога, у яго фармуюцца навыкі вучэбнай дзейнасці. Гэта значыць з лагапедычных садоў дзеці прыходзяць у школу нават больш падрыхтаванымі.
Камплектаванне спецыяльных груп і пунктаў карэкцыйна - педагагічнай дапамогі дашкольных устаноў для дзяцей з парушэннямі мовы вядзе псіхолага-медыка-педагагічная камісія.